Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jakie zabawki edukacyjne nadają się dla rocznego dziecka?

Jakie zabawki edukacyjne nadają się dla rocznego dziecka?

Roczne dziecko już naprawdę wiele umie: przez 12 miesięcy nauczyło się podnosić głowę, siadać, stawać i często także chodzić. Na początku nie umiało złapać zabawki, obecnie samodzielnie i śmiało sięga po wybrane przedmioty. Okolice pierwszych urodzin do doskonały czas na wprowadzenie zabawek edukacyjnych. Nie, zdecydowanie nie chodzi o stereotypową naukę. Chodzi o zabawy, które zupełnie „przy okazji” rozwijają zdolności manualne, kreatywną, wyobraźnię i wiele innych przydatnych umiejętności.

 

Wieże – piramidki

Nie każda zabawka edukacyjna będzie dobra dla rocznego dziecka, ale piramidka, wieża jest idealna dla tego wieku. Na początku może wyglądać niepozornie: to kilka „pojemniczków” o podobnym kształcie, przy czym każdy z nich jest coraz mniejszy. Piramidki są tak przemyślane, żeby można było ułożyć z kolejnych części efektowną wieżę, a po skończonej zabawie (burzenie wieży też daje wiele radości!) trzeba włożyć je, jeden w drugi. Maluch uczy się budowania, dokładności, pojęcia „mniejszy” i „większy”. Piramidki mogą mieć różne kolory lub być pomalowane tak, aby tematycznie się uzupełniały. To piękna i bardzo przydatna zabawka.

 

Sortery i pętle edukacyjne

Wspaniałe są zabawki edukacyjne, które rozwijają zdolności manualne rocznych dzieci. Z pewnością sorter albo pętla może stać się towarzyszem zabaw na wiele następnych miesięcy. Sorter to najczęściej pojemnik z otworami o różnych kształtach, z klockami, które można włożyć tylko przez konkretny otwór. Pętle są umieszczone w podstawie i mają na sobie małe zabawki, które można przesuwać wzdłuż drutu pętli, przekładać z jednego końca na drugi, łączyć je w grupy lub rozdzielać. Dziecko nawet nie zauważa, ile ruchów rękami wykonuje przy takiej zabawie. Plusem pętli jest brak luźnych, mniejszych elementów, które mogłyby się zgubić.

 

Materiały i wielkość mają znaczenie

Przy tak małym, rocznym dziecku, bez względu na rodzaj zabawki edukacyjnej, należy zwrócić uwagę na wysoką jakość jej wykonania, użyte materiały i farby oraz bezpieczeństwo użytkowania. Przede wszystkim to producent powinien umieścić informację, od jakiego wieku można używać danego produktu. Trwałe, wytrzymałe materiały pozwolą na długie godziny zabawy w małych, pomysłowych rączkach bez uszkodzeń.

Wielkość zabawki i elementów, za które dziecko chwyta, także ma niebagatelne znaczenie. Im łatwiej maluszkowi uchwycić wybraną część, tym lepiej. Zabawki edukacyjne niekoniecznie muszą zajmować pół pokoju, świetnie gdy są mniejsze. W takim przypadku dziecko może się nimi bawić tam gdzie chce, można zabierać je ze sobą w podróż i łatwo przechowywać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl