Chyba każdy z nas pamięta ze swojego dzieciństwa drewniane klocki. Była to jedna z zabawek, która zajmowała nas godzinami i nigdy się nie nudziła. Klockami z drewna z podobnym entuzjazmem bawiły się również poprzednie pokolenia. Co ciekawe, nawet obecnie, w dobie smartfonów i tabletów, kolorowe, drewniane bryły fascynują dzieci. Ta prosta zabawka jest ponadczasowa. Dlaczego tak się dzieje?
Prostota przede wszystkim
W drewnianych, kolorowych klockach nie ma nic skomplikowanego. Maluch nie musi rozumieć zasady ich działania, może eksperymentować i próbować nowych rzeczy. Drewniane klocki to oczywiście prawdziwa sala ćwiczeń dla wyobraźni i kreatywności dziecka. Maluch podczas zabawy ćwiczy motorykę, a często i cierpliwość. Budowanie wysokich wież pochłania całą jego uwagę i ćwiczy koncentrację. Klocki przydają się w nauce kolorów i kształtów. Mały budowniczy dzięki klockom poznaje działanie zasad fizyki, chociaż jeszcze nie jest tego świadomy. Budowanie konstrukcji z klocków może nauczyć dziecko poczucia dumy, ale także mężnego godzenia się z porażkami.
Dlaczego drewno?
Wydawać by się mogło, że drewniane klocki dawno wyszły z mody, a nowoczesne, multimedialne zabawki są od nich o wiele ciekawsze. Nic bardziej mylnego! W dobie plastiku rodzice chętnie podsuwają malcom zabawki z naturalnego surowca. Drewniane klocki są przyjemne w dotyku, a do tego – ekologiczne! Są one także ładne. O wiele lepiej prezentują się na półce w pokoiku dziecięcym, niż zabawki z tworzyw sztucznych. Maluch bawiąc się drewnianymi klockami uczy się czym jest estetyka i prostota. Drewniane klocki są również bardzo bezpieczną zabawką. Nawet małe dziecko nie jest wstanie połknąć klocka, nie uda mu się także odgryźć żadnego jego elementu. Zabawka nie jest ciężka, rodzice nie muszą więc dokładnie nadzorować stawiania budowli. Klocki pozostają świetną zabawką nawet wtedy, gdy zginie jakiś element. Można bawić się nimi razem z innymi zabawkami, np. budując tor wyścigowy dla samochodu, czy domek dla lalki.